Čas je mý kuře v hodinkách – Vladimír Guma Kulhánek 75

15.10.2019

Start:20:00

Pořadatel:Sono Centrum

Předprodeje:

goout.cz

Poznej kulturu zemí Visegradské čtyřkyKoncert se koná za finanční podpory Jihomoravského kraje

Dva exkluzivní koncerty nazvané „Čas je mý kuře v hodinkách – Vladimír „Guma“ Kulhánek 75“ se uskuteční u příležitosti pětasedmdesátých narozenin, které legendární baskytarista v letošním roce oslaví. První z obou koncertů pořádá Agentura Macháčková a uskuteční se 8. 10. 2019 v Pražském Lucerna Music Baru. Druhé vystoupení uskuteční Brněnské Sono Centrum a bude se konat 15. 10. 2019.

„Na obou vystoupeních zahraje Vladimír „Guma“ Kulhánek hned se čtyřmi kapelami. Dvě z nich psaly historii československého bigbítu a dvě zastupují současné aktivity jednoho z našich nejlepších baskytaristů“. Vysvětluje Petra Macháčková z pořádající agentury.

V Praze se představí následující formace: PRAK, Luboš Andršt & Energit, Vladimír Mišík & Etc. „40“ a vrcholem večera bude pro tuto příležitost obnovené Flamengo, které zahraje skladby z legendární a snad nejznámější bigbíťácké desky Kuře v hodinkách (1972). Pro brněnský koncert je nachystán totožný program s jedním rozdílem, kapelu PRAK nahradí zbrusu nové seskupení Livin Free.

V Lucerna Music Baru navíc jako speciální hosté vystoupí Kamil Střihavka a Michal Pavlíček, s nimiž se „Guma“ setkává ve skupině Supergroup.cz, která vznikla na základě ankety radia Beat a svedla dohromady špičkové muzikanty tuzemské rockové scény.

Současnost budou tedy reprezentovat:

Livin Free – Jde o zcela nový autorský projekt, ve kterém působí kromě Vláďi „Gumy“ Kulhánka i varhaník a zpěvák Honza Holeček. Dalšími členy jsou Tomáš Frolík (kytara) a Michael Nosek (bicí), oba dva posledně jmenovaní působí zároveň v uznávané skupině The Bladder Stones, která patří k nejrespektovanějším novátorským kapelám naší klubové scény. Tvorba Livin Free je ovlivněna americkou hudbou. V písních lze slyšet prvky rocku, blues a dokonce i gospelu. Livin Free si budou moci poslechnout fanoušci v brněnském Sono Centru 15. 10. 2019.

Energit – Legendární rocková skupina ve které v současnosti Vladimír „Guma“ Kulhánek působí. Energit původně založil v roce 1973 kytarista Luboš Andršt spolu se zpěvákem a varhaníkem Ivanem Khuntem (ex Flamengo), bubeníkem Erno Šedivým (ex Flamengo) a basistou Vladimírem Padrůňkem (ex JazzQ). Sestava v průběhu let několikrát měnila své žánrové zaměření a tomu se přizpůsobovala i její sestava. V roce 2017 Energit vydal výborné album Time’s Arrow. Energit zahraje na obou koncertech, v Praze i Brně.

V obou městech vystoupí také kapely, které se zlatým písmem zapsaly do historie českého rocku. Jsou to:
Vladimír Mišík & Etc… „40“ – Půjde o jedinečnou šanci poslechnout si Vladimíra Mišíka obklopeného našimi nejlepšími muzikanty. Jmenovitě půjde o: Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (basa), Pavla Bohatého (zpěv) Stanislava „Kláska“ Kubeše, Pavla Skálu (kytary), Jaroslava „Olina“ Nejezchlebu (violoncelo) a Jiřího „Zelího“ Zelenku (bicí). Tato sestava před několika lety podnikla s velkým úspěchem turné na oslavu čtyřiceti let Etc… Nyní, když „Guma“ slaví své jubileum, budou mít příznivci možnost vidět jí znova.

Flamengo – Desku Kuře v hodinkách, která je pro českou bigbítovou historii naprosto zásadní, a jejíž název s úctou skloňuje již několik hudebních generací netřeba více představovat. Flamengo připomene právě toto tvůrčí období výběrem skladeb z jmenované desky. Skupina vystoupí ve složení Pavel Bohatý (klávesy, zpěv), Vladimír Mišík (zpěv), Jakub Doležal (Saxofon, flétna), Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa,) Pavel Fořt (klávesy, zpěv) a Pavel Skála (kytary).

Vladimír „Guma“ Kulhánek se narodil 4. 9. 1944 v Praze. Na baskytaru začal hrát v podstatě náhodou, když byl na svém maturitním večírku osloven kapelou, která tam tehdy hrála, aby zaskočil za basistu, který se toho večera skupině prostě ztratil. Ostatně Guma k tomu říká: „oni mi říkali pojď hrát…‘, a já povídám ‚já to neumím‘, a oni na to ‚…hraj čtyři‘, a tak jsem šel.“ Tehdy se ovšem jednalo ještě o kontrabas. Když později dostal do ruky svou první baskytaru, které nešlo odolat, a z „Gumy“ se stal profesionální muzikant.

Postupně prošel mnoha vyznanými českými kapelami. Všechny vyjmenovat nelze, proto připomeňme namátkou například Donald, Flamengo, Etc, Stromboli, Bohemia a mnoho dalších. Odehrál tisíce koncertů a podílel se na nahrávání několika desítek rozhodujících alb Československé hudební historie. I přes uvedenou skutečnost Vláďa na baskytaru stále pravidelně cvičí což ostatně potvrdil v jednom rozhovoru, když na otázku cvičení odpověděl: „Člověk musí cvičit nejenom hbitost prstů, ale taky se musí cvičit hlava, to spojení mozek–prsty, protože tohle nervosvalový spojení logicky stářím trošičku umdlévá. Ty myšlenky, co máš v hlavě, musejí jít do prstů. Ono je totiž všecko v hlavě. Takže se hlavně musí cvičit hlava, to je nejdůležitější.“

Guma Kulhánek byl jedním z prvních propagátorů bezpražcové baskytary u nás na kterou začal hrát pod vlivem fenomenálního baskytaristy Jaco Pastoriuse. Techniku hry na „fretless“ ovládl dokonale. Mezi muzikanty lze dokonce občas zaslechnout takové výrazy jako „Guma“ Kulhánek – Doktor bezpražcové basy.

Kromě toho, že je Guma vynikající muzikant, je i velkým sportovcem, zejména vášnivým cyklistou. Na svém kole najezdí stovky kilometrů ročně. Popřejme mu k jeho výročí tedy – Ať to ještě dlouho hraje a ať je pro něj čas jako do teď „jen kuře v hodinkách“.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.