Dave Holland Trio

07.03.2023

Start:19:30

Pořadatel:Jazzfestbrno

Předprodeje:

goout.cz

Jazzový mohykán Dave Holland dokáže zaujmout mnoha způsoby – v sólovém kontrabasovém recitálu, jako motor jazzového komba i rafinovanými aranžemi svého autorského big bandu. Pro svoji brněnskou premiéru zvolil trio s oblíbenými dlouholetými spoluhráči Ericem Harlandem a Kevinem Eubanksem.

 

Z Velké Británie jej vytáhl Miles Davis uprostřed angažmá ve slavném klubu Ronnie Scott´s, kde koncem šedesátých let Dave Holland ostřil jazzové ostruhy jako „house bassist“, aby se záhy poprvé stal součástí jazzové historie. Natočil s Davisem totiž hned tři nesmrtelné klasiky Filles de Kilimanjaro, In a Silent Way a Bitches Brew. Do historie žánru se od té doby zapsal ještě mnohokrát, ať už jako spoluhráč, či kapelník. Holland totiž velmi brzy zjistil, že vedle schopnosti pracovat ve službách hudebních vizionářů kalibru Davise, Hendersona, Hancocka, Corey, Breckera, Methenyho nebo Braxtona, má i dar kapelnický. Už v roce 1972 pro ECM natočil svůj Quartet, který se v mnoha personálních obměnách objevoval v průběhu celé Hollandovy kariéry. Dokázal se také metamorfovat třeba v pětici nebo hned celý bigband, vždy se záviděníhodným personálním obsazením. Nejsoučasnější verze Hollandovy domovské kapely má formu jazzového trojúhelníku, jehož vrcholy vedle lídra samotného okupují kytarista Kevin Eubanks a bubeník Eric Harland.

Hollandova kapelnická role přirozeně prorůstá s úlohou skladatelskou, jeho plodnost bere dech. Pro současné trio opět napsal jádro repertoáru, ale pozadu nezůstal ani Eubanks, jenž skladatelsky výrazně přispíval již dříve, např. na fantastické desce Extensions Hollandova kvarteta z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Pro Eubankse je tohle trio ostatně tak trochu návratem do domovského přístavu poté, co patnáct let šéfoval kapele ve slavné The Tonight Show televizní stanice NBC a po opuštění tohoto angažmá v roce 2010 vystupoval především se svojí vlastní kapelou.

Dave Holland má na spoluhráče čich. Aby také ne, když prošel školou u největšího mistra tohoto oboru, Milese Davise. Ve společnosti Eubankse a Harlanda dává vzpomenout mimo jiné i na své stylotvorné kytarové trio Gateway s Johnem Abercrombiem a Jackem DeJohnettem.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.