Hudební kino: Pink Floyd – vstup zdarma

28.06.2018

Start:20.00

Delicate Sound of Thunder je druhé koncertní album britské skupiny Pink Floyd. Vydáno bylo v listopadu 1988 (viz 1988 v hudbě) a v britském žebříčku prodejnosti hudebních alb se umístilo nejlépe na 11. místě. Bylo natočeno na koncertním turné k albu A Momentary Lapse of Reason (vydáno 1987) a zachycuje tak podobu skupiny bez baskytaristy a zpěváka Rogera Waterse, jenž kapelu opustil v roce 1985.

Pink Floyd nechali natočit pro potenciální živé album již koncerty v The Omni v Atlantě, které byly odehrány v listopadu 1987. Skupina však nebyl spokojena s výsledkem (některé skladby se ale objevily jako B strany singlů), proto přistoupila k dalšímu natáčení. To se konalo na koncertech v Nassau Coliseum v New Yorku mezi 19. a 23. srpnem 1988 (celkem pět vystoupení, každý den jedno).

Výsledek byl poté smíchán v Abbey Road Studios (overdubů bylo použito pouze minimálně) a v listopadu 1988 vydán jako dvojLP, dvojkazeta a dvojCD pod názvem Delicate Sound of Thunder. Následující rok vyšel i stejnojmenný videozáznam na VHS.

Přebal alba je dílem Storma Thorgersona z bývalé skupiny Hipgnosis, která pro Pink Floyd vytvářela obaly desek především v 70. letech 20. století. Na přebalu Delicate Sound of Thunder je zobrazen muž pokrytý žárovkami, jenž stojí v přírodě.

Deska Delicate Sound of Thunder věrně zachycuje koncertní turné v letech 1987–1989. V první polovině koncertu (první disk živého alba) skupina zahrála (kromě úvodní „Shine On You Crazy Diamond“) skladby z alba A Momentary Lapse of Reason, druhou polovinu vystoupení (druhý disk) zabraly největší hity kapely z předchozího období.

Verze vydané na LP, MC a CD se mírně liší. Na LP totiž není obsažena skladba „Us and Them“, druhým rozdílem je pořadí skladeb. Na LP i MC se totiž píseň „Wish You Were Here“ nachází mezi „Another Brick in the Wall (Part 2)“ a „Comfortably Numb“, zatímco na CD mezi „Time“ a „Us and Them“.

Album vyšlo i v Sovětském svazu a stalo se prvním rockovým albem ve vesmíru. Na svůj pobyt na oběžné dráze si jej totiž vzali kosmonauti lodi Sojuz TM-7.

Vydávání alba a jeho umístění

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.