JFB: Clayton-Hamilton Jazz Orchestra feat. Akiko Tsuruga & Dan Bárta

12.10.2023

Start:19:30

Pořadatel:jazzfestbrno

Předprodeje:

jazzfestbrno

Concept Art Orchestra & Helge Sunde: Music for Lights & Shadows

Clayton-Hamilton Jazz Orchestra
feat. Akiko Tsuruga & Dan Bárta

Norské fotografie inspirují český jazz v dosud největším projektu progresivního big bandu. Sedm osobností české hudební scény vytváří ve spolupráci s ikonickým norským skladatelem Helge Sundem více než hodinový proud živé hudby, obrazu a světel s názvem Music for Lights & Shadows.

 

Konzistentní série kratších kompozic vychází z působivých snímků současných norských fotografů. Do jejich interpretace se pouští atypicky obsazený Concept Art Orchestra, pod jehož hlavičkou zároveň celý projekt vzniká. Inspirací pro hudbu se v tomto případě stávají autentické i výrazně upravené snímky přírody, záběry opuštěných domů ponechaných napospas drsné severské krajině nebo abstraktnější díla vytvořená nevšedními technikami.

Sunde, známý také jako hráč na celou řadu dechových nástrojů, lídr progresivního Ensemblu Denada a vyhledávaný pedagog, v této spolupráci figuruje jako umělecký vedoucí – celému tvůrčímu procesu přihlíží osobně i na dálku, pomáhá s klíčovými rozhodnutími a kolektiv českých autorů rovněž doplňuje jako osmý člen. Na koncertu se ujme také role dirigenta. „Šíře jeho záběru je neuvěřitelná – hraje a hlavně špičkově píše obrovské množství hudby napříč žánry,“ zdůvodňuje výběr norského hosta Štěpánka Balcarová, jinak stálá dirigentka a vedoucí tělesa. „Chtěli jsme navázat spolupráci s tolik obdivovanou norskou scénou a těžko bychom v oblasti kompozice hledali zajímavější osobnost. Jsme nadšeni, že Helge má chuť dělit se s námi o své zkušenosti,“ dodává.

Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP Program Kultura.

Světový big band a český zpěvák na jednom pódiu? Jeden z nejzásadnějších současných jazzových ansámblů se při brněnské premiéře představí ve spojení ušitém festivalu na míru – s Danem Bártou po boku.

 

Clayton-Hamilton Jazz Orchestra má za sebou úctyhodných pětatřicet let na scéně. Orchestr dali v polovině 80. let dohromady bratři Jeff (saxofon) a John (kontrabas) Claytonovi společně s Jeffem Hamiltonem (bicí). I po nedávném odchodu prvně jmenovaného do jazzového nebe udává CHJO tón současného big bandového zvuku. Ostatně už když zmíněná trojice nabírala do ansámblu první členy, razila krédo, že kromě technické instrumentální zdatnosti a schopnosti improvizace musí být při výběru hlavním kritériem oddanost. „Motivací musí být láska k hudbě a ke své muzikantské rodině. A kdo si myslí, že jde jen o samotný koncert, nemusí se hlásit,“ říkali zakladatelé orchestru. A to stejné platí dodnes. Kapela nadmíru vyniká pestrým repertoárem, do nějž autorskými skladbami hojně přispívají samotní členové ansámblu. Do dalších netušených směrů se rozrůstal a nadále rozrůstá třeba díky spolupráci s filmaři či hvězdami formátu Charlese Aznavoura či Diany Krall.

Dalším z receptů jak neustrnout na místě je i častá spolupráce s osobitými sólisty. Na popud JazzFestu Brno se pocty stanout po boku jednoho z nejuznávanějších big bandů světa dostane eklektickému zpěvákovi Danu Bártovi, pro kterého John Clayton exkluzivně zaranžuje na míru několik skladeb. Ty zazní jak za doprovodu celého orchestru, tak komornějšího obsazení. Koncert svým uměním okoření také japonská varhanice Akiko Tsuruga. Zkrátka večer plný překvapení, kdy neotřesitelnou konstantou zůstává jen swingující a zároveň sofistikovaná hudba.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.