Kenny Garrett Quintet (US)

10.08.2018

Start:19:30

Support:Yaron Herman Trio, Marek Kotača Trio

Pořadatel:Maraton Hudby

Předprodeje:

ticketportal.cz

Druhý Jazzový maraton v Sono Centru je událostí letní jazzové sezony nejen v Brně. Nabídne totiž prostor jak nadějné brněnské kapele saxofonisty Marka Kotači, tak i světovým hvězdám z Izraele a USA. Program zahájí domácí – Marek Kotača Trio s autorským repertoárem z pera kapelníka a energickou slovenskou rytmikou Kuruc – Korman. Vystřídá je trio pianisty Yarona Hermana, jenž je Brňanům dobře znám a vždy vítán.

S novou sestavou ještě v Brně nezahrál a věřte, že je na co se těšit. O nadupaný závěr se postará proslulý americký saxofonista Kenny Garrett, jeden ze zásadních exponentů alt saxofonu v jazzové historii. Garrett přijede v kvintetu a představí především repertoár z desky Do Your Dance, která vkusně propojuje akustický modální jazz se současnou R´n´B. Čeká nás pořádná jazzová jízda.

Kenny Garrett Quintet (US)

Synonymem altsaxofonu byli v minulosti Johnny Hodges, Charlie Parker nebo Cannonball Adderley, dnes je jím jednoznačně Kenny Garrett. Přímo navazuje na odkaz legend a posouvá jazzový žánr dál.

Jeden z nejnapodobovanějších současných jazzmanů, saxofonista Kenny Garrett, začal získávat otěže v bigbandech Duka Ellingtona i Thada Jonese a Mela Lewise a později v kapelách Woodyho Shawa nebo Milese Davise již v juniorském věku. K Ellingtonovi nastoupil jako hotový hráč v pouhých osmnácti letech! Jako kapelník se osamostatnil v polovině osmdesátých let a od té doby procestoval s různými vlastními kapelami celý svět.

Jeho současné kvinteto hraje především repertoár z nejnovější desky Do Your Dance a jak název napovídá, skladby vás mají přimět k tanečním pohybům podobně svobodným, jako je jazzová improvizace. Garrettova instrumentální bravura na pozadí nakažlivě zařezávající rytmiky Holt – Baylor – Bird – Brown uspokojí jak jazzové fajnšmekry, tak ty, kteří si chtějí střihnout svůj swingující tanec.

Yaron Herman Trio (IL)

Dynamika. To je termín, který definuje hudební styl izraelského pianisty Yarona Hermana. Jeho herní polohy se mění jako nebe při západu slunce, nikdy však nesklouznou k lacinému kýči.

Yaron Herman se pro hru na klavír rozhodl v poměrně pozdním věku šestnácti let, ale jeho talent byl tak výrazný, že během pár let už vystupoval v nejprestižnějších koncertních sálech v Izraeli. V současnosti žije v Paříži, kde si buduje neotřesitelnou aureolu kreativního pianisty na hraně geniality. Jeho vlastní teorie v oblasti hudební improvizace mu vynesla pedagogické angažmá ve formě přednášek na Sorbonně.

Herman má jedinečnou schopnost oslovit širší posluchačskou obec, aniž by jí podlézal lacinými triky. Do Sono Centra se vrací po dvou letech, kdy zde uchvátil návštěvníky brněnského JazzFestu. Na Maratonu hudby se představí s triem, v němž jsou jeho dlouholetými souputníky a zároveň ideálními partnery pro kreativní dialog bubeník Ziv Ravitz a basista Sam Minaie.

Marek Kotača Trio (CZ)

Trojice skvělých jazzmanů nastupující generace skládá hold inspirativním průkopníkům náročného jazzového formátu saxofonového tria s respektem k tradici a zároveň otevřeností k vlivům současné hudby.

Československá jazzová formace Marek Kotača Trio přináší na tuzemskou scénu nepříliš často slýchaný koncept hraní v triu bez harmonického nástroje. Saxofonové trio vyžaduje instrumentální i koncepční vyspělost, i proto si kapelník a saxofonista Marek Kotača k sobě vybral relativně mladé, ale již velmi ostřílené slovenské spoluhráče Petera Kormana (kontrabas) a Kristiána Kuruce (bicí).  Společně vám nabídnou organický zvuk, autorské skladby i vyspělé instrumentální výkony.

Marek Kotača a jeho kolegové se netají obdivem k jazzovým mistrům triové disciplíny v čele se Sonnym Rollinsem, ale zůstávají sami sebou. V podání třech z nejnadějnějších hudebníků působících především na brněnské jazzové scéně si tak můžete užít originální pohled na soudobý jazz s inspirací v jazzové tradici i současnosti.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.