Kronos Quartet: 50 let na scéně

09.05.2023

Start:19:30

Předprodeje:

goout.cz

Proslulý smyčcový soubor Kronos Quartet slaví v roce 2023 kulatiny. Na hudební scéně se pohybuje už neuvěřitelných 50 let. Stále však se stejnou grácií a především s neutuchající chutí neustále objevovat nové hudební obzory.

 

Hudební publicisté Kronos Quartet zařazují na první dobrou do škatulky „soudobá hudba“, ale ti, kteří jdou pod povrch, nezapomínají zmínit ani jazzové vlivy, které se do hudby kvarteta nepřehlédnutelně otiskují. Že má hudba Kronos Quartet s jazzem společného mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát, dokáže i koncert na festivalu JazzFestBrno, na který kapela v rámci oslav 50 let své existence zamíří vůbec poprvé.

Základem práce Kronos Quartetu je dlouhodobá spolupráce s mnoha světoznámými skladateli, především minimalisty. Jedním z nich je Terry Riley, významná byla také spolupráce s Arvo Pärtem, Philipem Glassem, Kevinem Volansem a Stevem Reichem, jehož skladba Different Trains, kterou Kronos Quartet nahrál, získala cenu Grammy. Za dobu existence souboru pro něj vzniklo přes 600 skladeb. „Hledám hudbu, která je určitým vyjádřením citu. Když mluvím se skladateli, mluvím s nimi na této úrovni. Nechci, aby napsali jenom nějakou další skladbu v řadě. Toužím po tom nejúžasnějším hudebním díle,“ říká zakladatel souboru, houslista David Harrington. Smyčce Kronos Quartet zní také v kultovních filmech a seriálech jako Requiem za sen, Velká nádhera či Mladý papež.

Kronos Quartet umí ale také swingovat, jak prokázal již v osmdesátých letech na desce Music of Bill Evans, kde excelovali i Evansovi zásadní souputníci Jim Hall a Eddie Gomez. Pozornosti kvarteta neušel ani jazzový enfant terrible Thelonious Monk, jímž inspirovaná Monk Suite obsahuje vedle nejznámějších Monkových kompozic také Ellingtonovu It Don´t Mean a Thing (If It Ain´t Got That Swing).

Kronos Quartet dlouhodobě formuje své následovníky. Ke svému 50. výročí vytvořil projekt nazvaný 50 for the Future – bezplatnou digitální knihovnu padesáti soudobých skladeb, která má smyčcová kvarteta vést k rozvoji a zdokonalování dovedností potřebných pro interpretaci repertoáru 21. století. Právě z této knihovny bude čtveřice čerpat i při svém aktuálním celosvětovém turné.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.