ZRUŠENO: JazzFestBrno Laufey

14.05.2024

Start:19:30

Předprodeje:

goout.cz

ZRUŠENO: VSTUPNÉ JE AUTOMATICKY VRÁCENO SPOLEČNOSTÍ GOOUT.CZ.

Věřte, že tyto řádky se nám nepíší vůbec lehce. Laufey se bohužel rozhodla zrušit své květnové středoevropské turné včetně naší zastávky v Sono Centru. Vyjádření zpěvačky posíláme níže. Na novém termínu aktuálně s managementem pracujeme.

Peníze za vstupenky vám budou automaticky vráceny na váš účet v následujících dnech. Děkujeme za pochopení, a brzy se ozveme s novým termínem koncertu!

Due to a new, unforeseen, and immovable scheduling conflict I unfortunately will not be performing at Dresden & Brno Music Festivals as previously planned. Looking forward to coming back to play both cities sooner rather than later!

Je jednou z těch, kterým se daří něco, co se ještě před pár lety zdálo nemožné: vrátit jazzovou muziku do obecných žebříčků, na sociální sítě, prostě do přímé konkurence s vrcholným popem. A to rozhodně nikoli jako chudého příbuzného. Druhé album islandské zpěvačky Laufey je aktuálně nominováno na cenu Grammy v kategorii tradičních popových vokálních alb.

V příběhu čtyřiadvacetileté Laufey Lín Jónsdóttir, jak zní její plné jméno, se snoubí exotika s tradicí i klasika s modernou. Otec, Islanďan, je přesvědčeným jazzovým fanouškem, který oběma svým dcerám, identickým dvojčatům (Laufey má sestru Júnii), odmalička pouštěl desky Billie Holiday, Elly Fitzgerald či Cheta Bakera. Maminka je rodilá Číňanka, talentem i povoláním klasická houslistka. Není divu, že se už odmalička v Laufey bouřily umělecké geny a narůstala její láska k hudbě. Po klavírní průpravě už od čtyř let usedla v osmi letech k violoncellu, s nímž to dotáhla až k absolutoriu reykjavícké konzervatoře, kde dva roky studovala i zpěv, což je pro náš příběh klíčové.

Zatím to zní ideálně, ale jaksi mimočasově, stejným vývojem by mohla procházet libovolná talentovaná umělkyně i před sto lety. Jenomže právě teď do našeho vyprávění vstupuje 21. století. Jako patnáctiletá se Laufey rozhodla zkusit štěstí jako historicky nejmladší soutěžící v módní talentové soutěži Ísland Got Talent a dostala se do finále. O rok později si úspěch zopakovala v neméně populární show The Voice Island. Začalo se o ní vědět.

Všechno spělo k tomu, že zpěv, ve kterém se snoubí to nejlepší z jazzové tradice, ale zároveň je to dosazeno do současných souřadnic kvalitního popu (který, jak víme, na Islandu ovládají jako málokde), bude pro Laufey osudem. Studium staroslavné Berklee v Bostonu, čím dál častější pobývání ve Spojených státech, ale také účinkování na Starém kontinentě, třeba spolupráce s Londýnskou filharmonií, to všechno vyústilo ve zpěvaččiny první vrcholně profesionální nahrávky, jež kritika oceňovala nejen za interpretační, ale i autorskou kvalitu. A ruku v ruce s ohlasem kritiky přišel i enormní posluchačský zájem. I v tom překračuje zpěvačka zvyklosti jazzového žánru: umí skvěle pracovat se sociálními sítěmi a její hudební příspěvky na platformách TikTok a Instagram mají obrovskou sledovanost. Albově debutovala titulem Everything I Know About Love v roce 2022, sklidila nadšené recenze a obratem obsadila první místo žebříčku alternativních debutů v Billboardu. Druhá deska Bewitched je ještě úspěšnější: mezi jazzovými alby v USA dosáhla na zlatou příčku a je nominována na cenu Grammy za nejlepší tradiční popové vokální album. Zda Laufey nominaci promění ve vítězství se dozvíme 4. února 2024.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.