NUBYA GARCIA: JFB2021

28.11.2021

Start:19:30

Pořadatel:JazzFestBrno

Předprodeje:

goout.cz

Saxofonistka a skladatelka Nubya Garcia je výraznou novou tváří jazzu. Svým originálním zvukem i přesvědčivou tvorbou si už v počátcích své kariéry vysloužila nejedno ocenění. Mladá Londýňanka vyniká schopností oslovit širší publikum bez hudebních kalkulů.

 

Nubya Garcia rozhojňuje řady výrazných jazzových saxofonistek, mezi nimiž v poslední době zvláště vynikají např. Melissa Aldana, Tia Fuller, Grace Kelly nebo Lakecia Benjamin. Její hudební vkus je pestrý. „Páteří toho, co poslouchám, je taneční hudba a sound system culture. Jde o to, že lidé zapomínají, že jazz byl vždy taneční hudba,“ říká v rozhovoru pro The RedBulletin.

Její debutové EP, Nubya’s 5ive, vyšlo v roce 2017 a bylo oceněno jako „výjimečné“ společností The Vinyl Factory. Titulní skladba následujícího alba When We Are (2018) byla dokonce jmenována jednou z „nejlepších písní roku 2018“ veřejnoprávní rozhlasovou stanicí NPR. V témže roce se Garcia také představila ve většině skladeb na We Out Here, kompilačním projektu, který představuje a velebí současnou progresivní a vzrušující londýnskou jazzovou scénu. V roce 2018 získala cenu od Jazz FM a Sky Arts za „Průlomový počin roku“. Následně obdržela cenu „Jazzová kapela roku“ od FM UK. „Začínáme všemožně prolínat různé druhy hudby, kterou sami posloucháme a milujeme. Naše síla je v osobitém zvuku, v typu míst, kde hrajeme, a je dokonce v mixu posluchačů, které dostaneme na naše koncerty. Je to přirozený vývoj a mně vyhovuje,“ říká Garcia.

Osu brněnského koncertu bude tvořit repertoár z nejnovějšího alba Source, na němž Nubya mistrně střídá hudební střídmost s hýřením.

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.