Pavol Hammel a Prúdy

17.10.2018

Start:20:00

Pořadatel:Sono Centrum

Předprodeje:

goout.cz
recepce hotelu Sono Centrum

Koncert je součastí cyklu: Poznej kulturu zemí Visegradské čtyřky a koná se za finanční podpory Jihomoravského kraje.

Slovenská skupina Prúdy v čele s Pavlem Hammelem – mužem, jehož poetické, někdy křehké a jindy vtipně hravé písně s texty Borise Filana a Kamila Peteraje jsou dodnes zářivými diamanty v pokladnici historie československé populární hudby, oslavuje. Na velkolepém podzimním turné, v rámci kterého zamíří také do Brna.
17. října 2018 o 19.00 v brnenském  Sono Centru oslaví padesát let od vydání klíčového alba Zvoňte zvonky a prosincové sedmdesátiny svého frontmana. Muzikanti představí naživo letošní výběrové album The Best Of, na kterém je i jedna novinka Víno, spev a ženy. Na koncertech ale zazní i množství starých hitů a to jak z repertoáru skupiny Prúdy, tak i sólové tvorby Pavla Hammela. Ve více než dvouhodinovém programu se tak návštěvníci mohou zaposlouchat do písní, jako jsou Koče plné ruží, Na II. programe sna, Zvoňte zvonky či legendární Balada o smutnom Jánovi a Smutná ranná električka. „Kontakt s publikom pre mňa znamená veľmi veľa, však preto ešte hrám. Ale aj si beriem od publika to, čo im dávam. A keď funguje tá spätná väzba, tak je to ideálne,” vyznává se Pavol Hammel a dodává: „Samozrejme to poteší, keď si fanúšikovia spievajú a poznajú aj texty. Mne vždy záležalo na kvalite textov a ich výpovednej hodnote.“

 

Hvězdnou sestavu současných Prúdů tvoří vedle Pavla Hammela, který kromě zpěvu hraje i na akustickou kytaru a foukací harmoniku, kytarista Fero Griglák, klávesista Peter Preložník a Igor „Teo“ Skovay na bicí nástroje a perkuse. Po náhlém úmrtí baskytaristy Fedora Freša letos v červnu se na post postaví vynikající slovenský baskytarista Anton Toník Jaro, který hrával kromě Pavla Hammela i s Dežem Ursinym. Do skupiny zapadl úplně bez problémů. Jak říká Pavol Hammel: „Prirovnal by som to k špičkovému hokejovému mužstvu, ktoré hrá svoju hru a zaradí sa k nemu hráč-profesionál, okamžite vedia spolu fungovať. My dvaja – Griglák a ja si pamätáme najviac, niektorí 50 rokov a niečo menej. Veď Fero Griglák mal 16 rokov, keď nahral gitarové sóla v Medulienke. Vekový priemer nám „kazia“ dvaja mladší kolegovia – Skovay a Preložník, ale aj tí už s nami dosť preskákali. Hrali sme spolu aj na iných projektoch, mimoriadne úspešný a zaujímavý koncert bol s názvom Zelená pošta ešte aj s Marianom Vargom podľa našej rovnomennej platne z roku 1972,“ dodává Pavol Hammel. Celé turné pak bude věnováno památce bývalých hráčů skupiny Prúdy Mariánovi Vargovi a Fedorovi Frešovi, kteří se tohto turné bohužel nedožili.

 

Dodejme, že album The Best Of natočily Prúdy v renomovaném českém studiu SONO v Nouzově u Prahy, které považují za jedno z nejlepších ve střední Evropě. Obsahuje 12 hitů a již zmiňovanou novou píseň s názvem Víno, spev a ženy z osvědčené autorské dílny Pavol Hammel, Fero Griglák a Boris  Filan.

 

Málokdo poznamenal tak silně hudební scénu v Čechách a na Slovensku v posledním takřka půlstoletí, jako Pavol Hammel. Jeho Prúdy, které vznikly již v roce 1963, se postupem času staly jednou z nejdůležitějších kapel, utvářejících historii slovenského i českého rocku. Pavol Hammel skládá svoji první písničku Spievam si pieseň s textem Rudolfa Skukálka v roce 1965. V roce 1967 se přidává Marián Varga, fenomenální varhaník, klávesista a skladatel, jehož tvůrčí cesty se s Hammelovými budou v dalších dekádách pravidelně protínat až do konce Vargova života. V témže čase začíná spolupráce s textaři Borisem Filanem a Kamilem Peterajem, která bude také na celý život. Prúdy postupně prochází takřka každý hudebník, který na slovenské scéně měl co říci: Fedor Frešo, Fero Griglák, Jozef Farkaš, Ivan Belák, Ján Lehotský, Laco Lučenič, Cyril Zeleňák a řada dalších. Alba jako jsou Zvoňte zvonky, Zelená pošta či Hráč s hitovou písní Učitelka tanca jsou stále milníky slovenské populární hudby. Samostatnou kapitolou je spolupráce s českým kytaristou Radimem Hladíkem. Spolu s Mariánem Vargou nahráli v roce 1976 album Na II. programe sna, dodnes vysoce ceněný projekt s texty Kamila Peteraje. Spolupráci si poté zopakují v roce 1993 na albu Labutie piesne. Na 25 alb, stovky koncertů, muzikál Cyrano z predmestia, ale i dlouholetá práce v nakladatelství Opus a činnost koncertního promotéra: to vše vykresluje výraznou stopu, kterou za sebou zanechává Pavol Hammel v historii populární hudby nejen na Slovensku.

 

Zvoťe zvonky
https://www.youtube.com/watch?v=5m4y4uN3Bu8

Medulienka
https://www.youtube.com/watch?v=wojcu-OaT90

Poď so mnou
https://www.youtube.com/watch?v=u3mIiURNuSI

Newsletter

Přihlašte se do našeho newsletteru
a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.